Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chodský pes

6. 7. 2007
                                     Chodský pes

Původ
: Československo
Velikost: 48 až 56 cm
Zbarvení: černé s pálením
Plemeno dosud neuznané FCI.

Tento pes nově vytvořeného plemene má výraznou hlavu s vyznačeným stopem, hnědým okem, vztyčenýma, blízko u sebe nasazenýma ušima, pevný a rovný hřbet, lehce znatelný kohoutek, dolů nesený dlouhý ocas,rovné a silné končetiny. Srst je dlouhá, rovná či lehce vlnitá s hustou podsadou
.

Okolo roku 1983 bylo započato s úvahami o vytvoření dalšího národního plemene, a to dle historických záznamů o původním plemeni, které doprovázelo staré Chody. Úlohu strážních psů v minulosti plnili ovčáčtí psi střední velikosti, kteří byli zároveň i používání jako pastevečtí a lovečtí.

Chodský pes je typický ovčák s dlouhou srstí, odolný, vytrvalý a otužilý, temperamentní a přitom snadno ovladatelný. Má vrozené hlídací schopnosti, dobrý nos, je mrštný, rychlý a obratný. Může být použit jako služební, pracovní, sportovní i společenský. Povahou je k rodině milý a přátelský, velmi oddaný. Je vhodný pro amjitele a rodiny aktivní, sportovní, kteří mu dopřejí jak dostatek pohybu, tak i práce či sportovního vyžití. Hodí se i pro začátečníky a nezklame ani zkušené kynology. Může být držen i trvale venku, neboť jej velmi dobře chrání jeho dlouhá a hustá srst. Potřebuje zcela běžnou péči pročesáváním.

ZDROJ: Atlas psů - Pavlovská,Doležal
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář